Wskazania
Osteotomia jest zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym w przypadku zwyrodnienia stawu kolanowego, schorzenia określanego jako kolana szpotawe – to sytuacja, w której kolana wygięte są w łuk na zewnątrz oraz kolana koślawego (tzw. „X”) – odwrotność kolan szpotawych. Jest to zabieg z zakresu nowoczesnej ortopedii, dzięki któremu nie tylko niwelowany jest ból, poprawiana jest ogólna sprawność ruchowa, ale co istotne w wielu przypadkach pozwala uniknąć bądź odwlec daleko w czasie zabieg endoprotezoplastyki. Bardzo istotnym aspektem powodzenia i bezpieczeństwa zabiegu jest dokładna kwalifikacja pacjentów, planowanie leczenia i doświadczenie ortopedy w tym temacie.
Zabieg osteotomii można wykonać praktycznie w każdym wieku i daje możliwość dłuższego używania własnego stawu, co wpływa na codzienny komfort funkcjonowania pacjenta.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu:
- reumatoidalne zapalenie stawów obejmujące globalnie staw kolanowy
- podobny stan destrukcji chrząstki stawowej w obu przedziałach kolana
- zaawansowany stopień zmian zwyrodnieniowych obejmujących warstwę podchrzęstną kości
- duże ograniczenie zakresu zgięcia w kolanie
- otyłość
Konsultacja i kwalifikacja do zabiegu
W trakcie konsultacji ze specjalistą przeprowadzany jest ogólny wywiad, ocena stanu klinicznego kolana oraz badanie fizykalne. Lekarz zleca wykonanie na miejscu badania z zakresu diagnostyki obrazowej – najczęściej jest to badanie rezonansu magnetycznego, które pozwala zobrazować stan struktur kolana oraz badanie RTG ORTO całej kończyny – pozwalające szczegółowo zaplanować operację.. Po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich wyników lekarz przedstawia proponowany plan leczenia.
Cele zabiegu:
- zmniejszenie obciążeń w przedziale uszkodzonym
- zmniejszenie bólu
- zmniejszenie natężenia uszkodzeń wewnątrzstawowych
- przedłużenie żywotności stawu
- wygojenie złamań podchrzęstnych i zapobieganie następnym
ZABIEG – Osteotomia HTO i DFO
czas zabiegu
pobyt w szpitalu
rehabilitacja
Przygotowanie do zabiegu
Konsultacja anestezjologiczna odbywa się po zakwalifikowaniu do zabiegu, natomiast dodatkowo w dniu zabiegu lekarz anestezjolog odbywa ponownie rozmowę z pacjentem. Zabieg osteotomii przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu zewnątrzoponowym, tzn. pacjent zostaje znieczulony od pasa w dół, bądź w znieczuleniu ogólnym. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie rehabilitacyjne, mające na celu wzmocnienie mięśni kończyny dolnej.
Należy zaopatrzyć się w kule łokciowe. Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi dokumentami dotyczącymi zabiegów ZOBACZ
Przebieg zabiegu
Osteotomia kości piszczelowej (HTO) polega na przywróceniu prawidłowej osi mechanicznej stawu kolanowego dzięki operacyjnej korekcji nasady bliższej kości piszczelowej, natomiast w przypadku osteotomi kości udowej (DFO) jest to operacyjna korekcja nasady bliższej kości udowej. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą monitora rentgenowskiego.
Do zabiegu wykorzystywany jest bardzo wytrzymały, umożliwiający szybkie obciążanie kończyny stabilizator kątowo stabilny Tomofix.
Po zabiegu
Już następnego dnia po zabiegu pacjent poddawany jest rehabilitacji, którą należy kontynuować po wyjściu ze szpitala. Jest to bardzo ważny aspekt, który pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt operacyjny. Po zabiegu zwiększa się zdolność motoryczna pacjenta oraz jego samodzielność, już po 3 miesiącach możliwy jest powrót do aktywności sportowej. Pacjent powinien oczekiwać dobrej funkcji kolana przez wiele lat.
Lekarze wykonujący zabieg:
dr n. med. Juliusz Dec
dr n. med. Henryk Noga
lek. med. Mariusz Smolik
dr n. med. Adam Pierzchała
lek. med. Krzysztof Onaczyszyn
Lekarze wykonujący zabieg
dr n. med. Juliusz Dec
dr n. med. Henryk Noga
lek. med. Mariusz Smolik
Specjalista Ortopeda Traumatolog