PIERWSZY ROBOT ORTOPEDYCZNY W KLINICE NIEBOROWICE
Postęp medycyny oraz rozwój nowych technologii jest coraz intensywniejszy. Czy w przyszłości Pacjentów będą operowały samodzielnie roboty? Tego nikt nie wie, natomiast już teraz wiadomo, że lekarz oraz wsparcie robota to duet doskonały.
Rozwój współczesnych badań medycznych, osiągnął bez cienia wątpliwości poziom, który pozwala na leczenie Pacjentów cierpiących na to samo względnie podobne schorzenie w sposób wysoce indywidualny. Czasy poszukiwania uniwersalnego rozwiązania na wszelkiego rodzaju patologie bezpowrotnie się skończyły.
PO PIERWSZE PACJENT
NAVIO to robot ortopedyczny wspomagający pracę lekarza podczas operacji wymiany stawu kolanowego. Pani Beata i Pan Tadeusz są pierwszymi Pacjentami w Klinice Nieborowice, u których został przeprowadzony zabieg z wykorzystaniem Navio.
„System robotyki NAVIO udoskonalił technikę wykonywania operacji wymiany stawu kolanowego” – stwierdza dr n. med. Juliusz Dec. „Dzięki temu chirurdzy mogą stworzyć indywidualny plan operacyjny w trakcie zabiegu, co daje możliwość idealnego osadzenia implantu stawowego. Podczas operacji technologia robotyki pozwala chirurgowi na dokonywanie wszelkich niezbędnych korekt, zapewniając najwyższy poziom dokładności i przewidywalności. Połączenie tych elementów prowadzi do lepszych wyników pooperacyjnych i większego zadowolenia Pacjentów ”.
Pan Tadeusz zmaga się z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego od kilkunastu lat. „Coraz bardziej doskwierał mi ból, przeszkadzał podczas wykonywania codziennych czynności. Po konsultacji z lekarzem zdecydowałem się na zabieg. O robocie dowiedziałem się z internetu, bardzo mnie to zaciekawiło, po rozmowie z doktorem Krzysztofem Onaczyszynem w Klinice Nieborowice, byłem zdecydowany na zabieg wymiany stawu kolanowego tą innowacyjną techniką.”
Kolejną Pacjentką, jest Pani Beata. „Kiedyś miałam wypadek, podczas którego doszło do złamania kości udowej, konsekwencje tego zdarzenia zmniejszyły moje szanse wykonania klasycznej wymiany stawu kolanowego. Podjęłam decyzję o operacji, gdyż czułam, że zmieni ona bardzo komfort mojego życia.”
„Pani Beata w wyniku przebytego w przeszłości złamania trzonu kości udowej i procesu zapalnego zarósł kanał kości udowej. Zastosowanie robota umożliwiło implantację endoprotezy bez ingerencji w okolicę złamania oraz pozwoliło bardzo precyzyjnie skorygować oś kończyny zniekształconej przebytym urazem. Klasyczna operacja byłaby trudna technicznie bądź niemożliwa do wykonania. Wiązałaby się również z ryzykiem ingerencji w miejsce przebytego złamania i infekcji.” – tłumaczy dr n. med. Juliusz Dec, który wraz z dr n. med. Adamem Pierzchałą przeprowadził zabieg.
INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA W ORTOPEDII
Chirurgia wspomagana robotami to nowe podejście do wymiany stawu. Oferuje wyższy poziom dopasowania i pozycjonowania implantu dla konkretnego Pacjenta. „Taki zabieg poprzedzony jest precyzyjnym modelowaniem komputerowym z zastosowaniem elementów nawigacji obrazowej. Stąd procedura operacyjna, jakkolwiek w znacznym stopniu standardowa, wzbogacona jest o istotny element personalizacji dający w efekcie możliwie maksymalny komfort pooperacyjny, a przecież na tym właśnie najbardziej zależy pacjentom.” – mówi prof. dr hab. inż. Ewaryst Tkacz Kierownik Katedry Biosensorów i Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych Politechniki Śląskiej.
„Operacja przy pomocy systemu NAVIO jest szczególną opcją dla Pacjentów cierpiących na zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, posiadających dużą deformacji osi, jak również mających wcześniej wykonane inne zabiegi operacyjne w obrębie kolana lub kończyny dolnej, w tym endoprotezoplastykę stawu biodrowego, stanowią trudne technicznie przypadki, z których część nie kwalifikuje się do leczenia klasycznego. Nowe badania wykazały, że chirurgia kolana wspomagana robotem i systemem komputerowym zmniejszyła potrzebę operacji rewizyjnych, szczególnie w przypadku młodych Pacjentów.” – dodaje lek. med. Mariusz Smolik.
„Jesteśmy dumni, że przeprowadziliśmy w naszej klinice pierwsze zabiegi, w których zastosowano tę innowacyjną technologię, gdyż w istotny sposób zmienia ona ich jakość i umożliwia uzyskanie informacji praktycznie niedostępnej dotąd w żaden inny sposób. Nadal chcemy się rozwijać w nowych technologiach i być przodującym ośrodkiem w zakresie częściowych i całkowitych zabiegów wymiany stawu kolanowego. Wszystko co przynosi dodatkowe korzyści Pacjentowi uważamy za dobry krok.” – podkreśla dr n. med. Henryk Noga.
WYJĄTJKOWE KORZYŚCI DLA PACJENTA
Główne korzyści z zastosowania robota ortopedycznego to odtworzenie anatomicznych kształtów stawu, co pozwala na naturalne ruchy kolana i mniejszy ból pooperacyjny, gdyż dochodzi do mniejszego uszkodzenia tkanek. Co wpływa na szybszą rehabilitację i powrót do sprawności oraz mniejsze ryzyko przeprowadzenia w przyszłości operacji rewizyjnej.
Medycyna to stały postęp, który nie może obejść się bez innowacyjnych rozwiązań coraz częściej pojawiających się na rynku usług medycznych. Skupiają się one wokół systemów wykorzystujących telemedycynę, nawigację komputerową oraz robotykę. Te nowoczesne techniki pozwalają przede wszystkim zwiększyć precyzję zabiegu, przyspieszyć proces leczenia, zmniejszyć inwazyjność zabiegu, a zatem zwiększyć bezpieczeństwo Pacjenta oraz skrócić czas leczenia.